Pustelnik - Tarot

pustelnik tarot rider waite

Pustelnik – słowa kluczowe

Spokój, mądrość, oświecenie, wyciszenie, rozwój duchowy, nauka, medytacja, cisza, zaduma, dyskrecja, praca nad sobą, zaduma nad sobą i życiem, dążenie do doskonałości, wzięcie nauki z lekcji życiowych, czas na weryfikację swojego postępowania, poglądów, systemu wartości  czy przekonań, uświadomienie sobie swoich błędów, poszukiwanie własnej drogi życiowej, prostolinijność, skromność, prostota, refleksja, zaduma, koncentracja i skupienie, potrzeba samotności, czerpanie nauki z doświadczeń przeszłości, wycofanie się z aktywnego życia, urlop, emerytura, pragnienie odpoczynku i spokoju.

W negatywie: izolacja, samotność, strach, zamknięcie, upór, utrata zaufania do ludzi, upór i trzymanie się starych przekonań, zgorzknienie, nieumiejętność zaakceptowania siebie, poczucie niezrozumienia, emocjonalna oziębłość, dziwactwo, umartwianie się psychiczne, sztywność poglądów, brak elastyczności, wewnętrzna ucieczka przed życiem, ucieczka od ludzi.

Wszelkie prawa autorskie do materiałów zawartych na stronie tarotnica.pl należą do właściciela serwisu. Treść strony tarotnica.pl podlega ochronie przewidzianej przez polskie oraz międzynarodowe prawo, w tym w szczególności przepisy o prawie autorskim. Zabrania się kopiowania czy wykorzystywania treści bez zgody właściciela serwisu.

Pustelnik – pozycja prosta

W pozycji prostej karta Pustelnik mówi o samotności, poszukiwaniu, nauce, rozwoju duchowy, medytacji, izolacji. Eremita może wskazywać na czas poszukiwania prawdy o sobie, zachowaniu dystansu względem spraw przyziemnych, wycofaniu się z aktywnego życia.

Pustelnik może mówić o potrzebie bycia samemu, braku pośpiechu, konieczności czekania na rozwój spraw, niekiedy o pomocy osobie starszej. Ponadto Eremita może wskazywać na zwrócenie się o poradę do osoby mądrzejszej oraz bardziej doświadczonej.

Pustelnik – pozycja odwrócona

W pozycji odwróconej karta Pustelnik może mówić o trudnościach w relacjach z innymi ludźmi, przygnębieniu, lęku przed ludźmi, podejrzliwości, utracie i braku zaufania do ludzi, niezadowoleniu, uciekaniu w marzenia, chłodzie emocjonalnym, lęku przed starością, unikaniu konfrontacji z problemami.

Eremita może wskazywać na brak otwartości na innych, zamykanie się w sobie, oddalenie od partnera czy przesadną ostrożność.

Pustelnik – praca i finanse

W obszarze finansów i pracy karta Pustelnik może wskazywać na okres robienia bilansów zawodowych, pomyślny czas w pracy czy awans. W pracy nad jakimś projektem warto dopracować go samodzielnie, a nie korzystać z czyjegoś wsparcia. Warto zaufać swoim umiejętnościom oraz kreatywności.

W kwestii zawodowej Pustelnik może mówić o przejściu na zasłużoną emeryturę oraz o potrzebie wycofania się z aktywności zawodowej, konieczności urlopu i wypoczynku. Warto dać sobie czas na odpoczynek zarówno psychiczny, jak i fizyczny.

Być może sprawy zawodowe zejdą na dalszy plan, ważniejszy może okazać się rozwój duchowy czy bilans dotychczasowych działań.

Pustelnik – zawód

Zawody, na które może wskazywać karta Pustelnik to: detektyw, psycholog, lekarz, nauczyciel, pracodawca, naukowiec, filozof, przewodnik, pracownik hospicjum, pracownik opieki społecznej.

Pustelnik – nauka i rozwój

Karta Pustelnik mówić o potrzebie posiadania zaufanego mentora / doradcy, kogoś kto pozwoli na większy rozwój. Warto korzystać z rad i wskazówek osób bardziej doświadczonych.

Pustelnik – uczucia

W uczuciach karta Pustelnik może mówić o skupianiu się na przeżyciach wewnętrznych, unikaniu aktywności czy ostrożności. Eremita może wskazywać na oddalenie się uczuciowym od osoby, z którą jest się w związku. Dla singli Pustelnik może wskazywać na brak zmiany w tej kwestii.

Pustelnik może mówić o braku zaufania do płci przeciwnej, nieumiejętności bycia w związku czy strachu przed odrzuceniem.

Relacja może być oparta głównie na wzajemnym szacunku czy współodczuwaniu. Miłość fizyczna może mieć mniejsze znaczenie.

W pozycji odwróconej Eremita może mówić o poczuciu samotności, lęku przed odrzuceniem czy zostawieniem, nierozumieniu, nieumiejętności rozmawiania z partnerem, braku komunikacji,  problemie z wyrażaniem swoich uczuć. Może pojawić się ochłodzenie atmosfery w związku czy emocjonalna oziębłość.

Pustelnik – rodzina i przyjaciele

W obszarze rodziny i przyjaciół karta Pustelnik mówi o potrzebie samotności, przemyślenia sobie pewnych kwestii oraz wycofaniu się z aktywności. Należy jednak pamiętać, że mądrość Eremity i jego doświadczenie może przydać się bliskim oraz uchronić ich przed popełnieniem podobnych błędów.

Miłość do najbliższych pomoże im i będzie swego rodzaju światłem dla nich, aby mogli iść naprzód nawet w najtrudniejszych momentach swojego życia.

Przy karcie Pustelnika czas może działać na Twoją korzyść, nie należy niczego przyspieszać oraz pozwolić sprawom toczyć się ich własnym tempem. Nie należy niczego ani nikogo pośpieszać, a z pewnością wszystko się poukłada.

Pustelnik – zdrowie

Karta Pustelnik wskazuje na choroby mające podłoże psychosomatyczne, które można wyleczyć lub zatrzymać poprzez pracę nad swoim wnętrzem.

Eremita może mówić również o chorobach przewlekłych, chorobie Alzheimera, demencji, chorobach uszkadzających wzrok, słuch czy układ pokarmowy. Możliwe są również przy tej karcie choroby płuc.

Pustelnik – wydarzenia

Karta Pustelnik może wskazywać na wycofanie się z życia, rezygnację z dotychczasowych aktywności, czas przemyśleń, refleksji, życiowych bilansów, okres wsłuchiwania się we własne wnętrze, chęć pozbycia się pewnych nałogów. Eremita może również mówić o przejściu na emeryturę, wyjeździe na urlop czy oddanie się wyższym celom.

Pustelnik – miejsca

Miejsca związane z kartą Pustelnik to: tereny oddalone od miasta, miejsca ciche, kojarzące się z odosobnieniem, biblioteka, więzienie, zakon, miejsca powiązane z naturą, miejsca kultu (inne niż te, powiązane z religią), ustronne miejsca, w których można poczuć spokój i wyciszenie.

Pustelnik – osoba

Karta Pustelnik wskazuje na osobę mądrą, doświadczoną, która wiele w życiu przeszła. Jej wiedza oparta jest o własne wnioski i spostrzeżenia. Może to być osoba czująca osamotnienie, pozostająca w izolacji, by pewne kwestie sobie przemyśleć.

Eremita może wskazywać na osobę starszą (np. dziadka czy babcię), emeryta, samotnika. Może to być osoba chłodna emocjonalnie, skromna, dość powściągliwa, pogrążona w smutku, ale również samotna.

Osoba, którą symbolizuje Pustelnik, może bardzo dbać o duchowy rozwój, może być pogrążona w zadumie nad swoim wnętrzem.

Pustelnik mówi w negatywie o osobie krytycznej, zarozumiałej, surowej wobec innych, przekonanej o swojej wyższości nad innymi, fanatycznej, niekiedy wręcz dziwacznej.

Pustelnik – rada

Karta Pustelnik radzi, aby tworzyć, pracować czy rozwijać się we własnym (odpowiednim dla siebie) tempie. Nie przyspieszaj spraw na siłę, tu może sprawdzić się reguła – im wolniej tym lepiej. Daj sobie czas na pracę, naukę, rozwój, ale również na odpoczynek.

Pustelnik – ostrzeżenie

Karta Pustelnik ostrzega przed tym, aby nie zamykać się w sobie, nawet jeśli obecnie czujesz się niezrozumiany czy przeżywasz trudne chwile. Uciekanie w samotność czy unikanie ludzi niczego nie rozwiąże. Warto być nieco mniej chłodnym w kontaktach, aby nie zrazić innych do siebie.

Pustelnik – co robić?

Karta Pustelnik radzi, aby pracować nad sobą, aby żyć lepiej, być bardziej szczęśliwym, radosnym. Jeśli przechodzisz jakieś życiowe trudności – zajmij się sobą. Wycofaj się na trochę, zajrzyj w swoje wnętrze. Jeśli czujesz potrzebę – poproś kogoś o pomoc (np. przyjaciela, siostrę, brata czy terapeutę).

Być może potrzebujesz zweryfikować dotychczasowe postępowanie czy przekonania. Jeśli pracujesz nad sobą (czy to zewnętrznie czy wewnętrznie) – nie przyspieszaj tego procesu.

Pustelnik – czego nie robić?

Karta Pustelnik radzi, aby nie zamykać się w sobie. Warto spotkać się z kimś życzliwym, komu ufasz – warto tej osobie się wyżalić czy zwierzyć.

Pustelnik – symbolika karty

Karta Pustelnika (zwanego również Eremitą, Starcem czy Mędrcem) w klasycznych wydaniach kart Tarota przedstawia często starego, pochylonego mężczyznę z białą brodą, podpierającego się kijem. W ręku trzyma on latarnię, na głowie posiada zaś kaptur, aczkolwiek nie wygląda jakby gdziekolwiek szedł.

Mężczyzna na karcie Eremity to starszy, doświadczony człowiek. Posiada lekko przygarbioną postawę oraz białą, długą brodę.

Pustelnik posiada żółtą laskę, która symbolizuje życiową mądrość, wynikającą z doświadczenia i wieku Eremity. Kij trzymany jest w lewej ręce, co może być nawiązaniem do kija z tobołkiem w karcie Głupca. Teraz natomiast kij symbolizuje już mądrość oraz przeżyte doświadczenia.

Gwiazda, która tworzona jest przez światło latarni symbolizuje człowieka oświeconego, który może stać się dla innych przewodnikiem. Życiowy spokój i pewność powodują, że Pustelnik świeci własnym światłem, pochodzącym z jego wnętrza. Jest to osoba, która nie musi szukać doradców, sam dla siebie jest mistrzem. Ta latarnia może również rozświetlić drogę dla kogoś innego.

Eremita stoi na śniegu, to symbol emocji. Pustelnik potrafi się zdystansować od swych emocji, a kieruje się przede wszystkim rozsądkiem. Samotnik może być chłodny, wycofany, stroni od towarzystwa, dla innych może sprawiać wrażenie zimnego czy wręcz wyrachowanego.

Potrzebujesz czytania prywatnego?  Sprawdź zakładkę: