Ametyst

Ametyst

Ametyst jest kamieniem szlachetnym z grupy kwarców, który charakteryzuje się ciemnofioletowym kolorem. Jest ceniony za swoją trwałość i twardość, dzięki czemu jest często wykorzystywany do produkcji biżuterii i innych ozdób.

Jaki kolor ma ametyst?

Kolor ametystu może się różnić od jasnego, pastelowego fioletu do ciemnego, intensywnego fioletu. Ten kolor jest wynikiem obecności manganu i żelaza w jego składzie chemicznym.

Ametyst – gdzie występuje?

Ametyst występuje na całym świecie. Najważniejsze miejsca, w których występuje ametyst to: Urugwaj, Brazylia, Afryka (RPA, Zambia), Rosja, USA (Colorado, Nowy Meksyk). W mniejszych ilościach ametyst jest pozyskiwany w Meksyku, Namibii czy na Madagaskarze.

Ametyst – właściwości

Ametyst jest uważany za kamień o wielu właściwościach terapeutycznych i energetycznych. Przede wszystkim pomaga w redukcji stresu i poprawia samopoczucie. Znany ze swojego działania uspokajającego i relaksującego, pomaga w redukcji niepokoju. Łagodzi bariery psychiczne, takie jak irytacja, gniew, zmartwienia i strach. Ametyst jest uważany za kamień, który wzmacnia i stabilizuje energię, a także ułatwia medytację i rozwijanie duchowego rozwoju.

Kamień ten wspomaga oczyszczanie energetyczne, chroni przed negatywnymi wpływami z zewnątrz. Ametyst jest również uważany za kamień, który pomaga w koncentracji i wzmocnieniu kreatywności.

Ametyst – dla jakiego znaku zodiaku będzie odpowiedni?

Ametyst będzie odpowiedni przede wszystkim dla Wodnika. Przyniesie mu spokój, harmonię w przypadku trudności z koncentracją czy zachowaniem spokoju umysłu. Ametyst będzie również odpowiedni dla osób spod znaku Barana (pomoc w radzeniu sobie z gniewem, irytacją), Ryb (pomoc w uzyskaniu spokoju, ukojenia), Panny (pomoc w zachowaniu emocjonalnej równowagi oraz poprawie koncentracji).

Warto podkreślić, że jak w przypadku każdego kamienia, każdy może z nim pracować. Każdy może indywidualnie odczuwać różne korzyści, na jedne osoby będzie działał on mocniej, na inne słabiej, albo i wcale. Istotne jest, aby wybrać kamień, który odpowiada naszym indywidualnym potrzebom.

Największy ametyst świata

Największy znany ametyst na świecie to tzw. „Cesarzowa Urugwaju”. Jest wystawiony w muzeum w Artigas w Urugwaju. Posiada ponad 3 metry wysokości, waży 2,5 tony.

Największy ametyst świata znaleziony został w wydobyty w Artigas w Urugwaju. To największa geoda ametystowa na świecie. Wydobycie Cesarzowej Urugwaju zajęło ponad 3 miesiące.