Palo Santo – co to jest?

Palo Santo – co to jest?

Palo Santo (Bursera graveolens), które znane jest także jako Święte Drzewo, to gatunek rosnący w krajach Ameryki Południowej (m.in. Peru czy Ekwador) oraz Ameryki Środkowej. Zawiera olejek eteryczny o cennych właściwościach, dlatego Indianie określają je właśnie jako „Palo Santo” – czyli Święte Drzewo. Olejek eteryczny, zawarty w Palo Santo to bogate źródło związków (m.in. limonen, terpineol czy terpeny), które wpływają korzystnie na samopoczucie.

Drewienko Palo Santo pozyskane ze Świętego Drzewa jest ścinane do formy małych, kawałków o podłużnym kształcie. Znajdująca się w drewienkach żywica nadaje im charakterystyczny słodko-kadzidłowy zapach (mieszanka mięty, sosny, cytrusów).

Palo Santo najczęściej kojarzy się z właściwościami oczyszczającymi, aczkolwiek to nie jest jedyne jego zastosowanie, o czym przekonasz się w dalszej części wpisu.

Palo Santo – właściwości

Palo Santo przede wszystkim znane jest z właściwości oczyszczające. Święte drzewo niweluje negatywną energię, zmieniając ją w pozytywną. Oczyszcza przestrzeń oraz umysł z nagromadzonej, negatywnej energii. Dodatkowo zwiększa przepływ energii.

Charakterystyczny zapach Palo Santo wpływa uspokajająco, szczególnie w przypadku odczuwanego stresu, niepokoju czy przytłoczenia. Święte drzewo odpręża, relaksuje, i wpływa kojąco na zmysły. Wspiera układ nerwowy, przywraca spokój, wycisza i uspokaja emocje. Pomaga również odnaleźć spokój wewnętrzny. Sprzyja medytacji, harmonizuje ciało pomaga oczyścić i otworzyć umysł.

Palo Santo może być stosowane także jako naturalny środek na przeziębienia czy infekcje wirusowe / grzybicze. Wspomaga układ odpornościowy. Posiada działanie przeciwzapalne i antyseptyczne. Ponadto łagodzi bóle stawowe, stany zapalne czy bóle głowy. Może być stosowane w przebiegu przeziębienia, alergii, astmy czy migreny.

Żywica Palo Santo posiada działanie przeciwzapalne oraz antyseptyczne. Zapach Palo Santo odstrasza insekty, dzięki zawartości limonenu o właściwościach owadobójczych i odstraszających owady.

Jak palić Palo Santo?

Niewątpliwą zaletą drewienka Palo Santo jest to, że można je wykorzystać wielokrotnie, póki całe się nie wypali. Na samym początku warto przygotować sobie podstawkę / odpowiednie naczynie (np. ceramiczne), na które postawimy użyte drewienko.

Następnie należy podpalić kawałek Palo Santo, trzymając drewienko pod kątem ok. 45 stopni, podpalając jego koniec w płomieniu świecy. Drewienko powinno palić się przez ok. 30 sekund, max 1 minutę – po czym należy je zdmuchnąć. Palo Santo będzie się tlić, poczujemy specyficzny zapach – możemy przystąpić do oczyszczania pomieszczeń (o czym szerzej opowiem w następnym akapicie).

Jeśli zdarzy się, że Palo Santo będzie przygasać (dym będzie zanikać) – należy w nie lekko dmuchnąć – powinno zacząć się bardziej żarzyć.

Po zakończeniu oczyszczania należy odłożyć drewienko na wcześniej przygotowaną podstawkę / naczynie, Palo Santo powinno samo się wygasić po pewnym czasie.

Palo Santo – oczyszczanie

Oczyszczanie pomieszczeń warto przeprowadzić, jeśli czujemy negatywną energię, w domu czujemy się zmęczeni czy przytłoczeniu bądź np. gdy wprowadzamy się do nowego miejsca. Oczyszczanie Palo Santo to swego rodzaju porządki w sferze energetycznej, które pomogą oczyścić pomieszczania z negatywnych wydarzeń czy energii poprzednich lokatorów.

Energia negatywna tworzy się wskutek odczuwanych przez nas negatywnych emocji, ale równie dobrze możemy ją przynieść do domu z zewnątrz.

Przede wszystkim, przed samym oczyszczaniem, należy zamknąć wszystkie okna oraz drzwi.

Trzymając drewienko w ręku należy zacząć oczyszczanie mieszkania (lub nawet siebie) okadzając wybrane miejsca. U mnie oczyszczanie rozpoczyna się od stanięcia tyłem do drzwi wejściowych, następnie kieruję się w prawo (odwrotnie do wskazówek zegara) i obchodzę mieszkanie z tlącym się drewienkiem okadzając każde pomieszczenie oraz siebie. Jeśli oczyszczamy osobę, powinna ona po przeprowadzonym oczyszczaniu udać się pod prysznic.

Po zakończonym oczyszczaniu pomieszczeń należy otworzyć okna i wywietrzyć mieszkanie.